Kategorie: Wszystkie | Powieść | Prolog | Streszczenie
RSS

Streszczenie

niedziela, 19 stycznia 2014

Delirium Amen – powieść fantasy z przymrużeniem oka.

Akcja powieści dzieje się współcześnie w Katowicach oraz w Zaświatach, alternatywnym świecie zorganizowanym na kształt zarządzającego ziemią urzędu.

Jednym z głównych bohaterów powieści jest Franciszek, ponad czterdziestoletni abnegat, samotnik opiekujący się gromadka kotów i bywalec podłych spelunek. Nie jest bohaterem w potocznym tego słowa rozumieniu. Nie posiada żadnych specjalnych uzdolnień, nie licząc jednej. Otóż będąc „pod wpływem" sprowadza Andżelusa - anioła, który zdaje się jego osobistym opiekunem.

W zaświatach, władze departamentu czwartego, których funkcjonariuszem jest Andżelus, zaniepokojone faktem niekontrolowanego sprowadzania na ziemię anioła, decydują się na eliminację problemu. Wysyłają w tym celu egzekutora, uzbrojoną w kosę istotę, która czasem ingeruje w podobnych przypadkach w liczebność ludzkiej populacji. Kiedy ten powraca, nie wykonawszy zadania, niepokój jego zleceniodawców wzrasta. Pojawia się hipoteza, że Franciszek jest anomalią zwaną homo alieni iuris. Formuła ta czyni dotkniętego ta aberracją Franca, całkowicie odpornym na próby zaszkodzenia mu przez urzędników departamentu. Nawet skierowanie małej asteroidy na jego rodzinne miasto spełza na niczym.

W czasie kiedy w Zaświatach ważą się jego losy, nieświadomy niczego Franciszek prowadzi swoje normalne życie. Jednak kiedy za jego sprawą w knajpce, w której spędza wieczór, pojawia się prócz anioła jeden ze starych bogów, sprawy nabierają tempa. Weles, słowiański bóg bydła i magii, przez ponad tysiąc lat był nieobecny w kontrolowanym przez siebie departamencie. Podobnie jak i cała plejada pozostałych bogów, na skutek pewnej intrygi, został podstępem pozbawiony władzy i zesłany w miejsce, z którego sam nie potrafił powrócić. Główną rolę w tym spisku odgrywała Lusiferia, kochanka obecnie sprawującego władzę Jehowaha, który po zniknięciu Starych Bogów, szybko awansował na najwyższe stanowisko w departamencie.

Weles, zwany Krowiorogim, wraca do departamentu i składa niezapowiedziana wizytę w gabinecie Jehowaha. Konfrontacja jest nieunikniona, jednak na razie obie strony nie są wystarczająco pewne zwycięstwa, by zdecydować się na rozwiązanie siłowe. Weles, wraz z nieodłącznym towarzyszem, Borutą, oraz nielicznymi poplecznikami próbują rozwiązać zagadkę zniknięcia starych bogów, oraz opracować plan przejęcia władzy. Jehowah także zbiera siły, jednak istotniejszym zdaje się dla rola, jaką w tym wszystkim pełni Lusiferia. Obie strony konfliktu, w pewnym momencie zaczynają zdawać sobie sprawę z roli, jaką w całej historii pełni Franciszek.

Lusiferia ma wiele do ukrycia, nawet przed swym kochankiem. Ten okazuje się tylko narzędziem w jej ręku. Zarówno pozbycie się starych bogów, jak i nieoczekiwany awans Jehowaha, było działaniem mającym na celu ukrycia pewnej tajemnicy. Jednak zanim jej rola stanie się dla nich jasna, Lusi decyduje się na osobisty kontakt z Franciszkiem. To spotkanie jednakże kończy się w nieoczekiwany sposób. To, co odkrywa, przyprawia ją o przerażenie.

Tymczasem Weles, korzystając ze słabości Lusi, decyduje się wreszcie na siłowe rozwiązanie sporu z Jehowahem. Do jego stronników dołączają Thor i Odyn, nieliczni bogowie, którym udało się nie podzielić losu pozostałych. Ukryci na jednym z niezamieszkałych światów, - Asgaardzie – czekali sposobności, by wrócić. Zanim jednak Krowiorogi wraz z drużyną rozpoczął walkę, Lusiferia odwiedza go, by podzielić się rewelacjami na temat człowieka, którego los splótł się z nimi. Weles obiecuje jej, że dla dobra Zaświatów, poświęci Franciszka. Tym razem to on wysyła na ziemię egzekutora. Jednak od rozprawy z Jehowahem nie zamierza odstąpić.

Egzekutor, zwany Ponurym pojawia się u Franciszka. W tym czasie z planowanej małej potyczki, w Zaświatach wywiązuje się bitwa, w której nieoczekiwanie szalę zwycięstwa na stronę Welesa przechylają ludzie. Jednak kiedy wydaje się, że przegrana Jehowaha i Lusi jest nieunikniona, na skutek zdrady padają zarówno Krowiorogi, jak i wszyscy jego poplecznicy. Jednak Jehowah nie jest zwycięzcą. Zdrada nie omija także jego i dzieli los wraz ze swoimi wrogami. Lusiferia, mimo utraty mocy, staje się jedyną władczynią departamentu czwartego.

Franciszek zdaje sobie sprawę z nieuchronności tego, co go czeka. Jednak to nie kosa egzekutora okaże się przyczyną jego śmierci. Bierze swój los we własne ręce i popełnia samobójstwo, skacząc z dachu.

Na tym kończy się pierwsza część, jednak to nie koniec tej opowieści.

W dwóch następnych częściach zostaną wprowadzeni nowi bohaterowie, a czytelnik dowie się więcej na temat roli człowieka w całej historii. W ich trakcie zostaną rozwinięte i wyjaśnione wszystkie dotychczasowe wątki, jak i wprowadzone nowe. Finał powieści będzie dla wielu sporym zaskoczeniem.